Týn nad Vltavou

Týn nad Vltavou je jedním z nejstarších sídel na jihu Čech, ležící v malebném údolí řeky Vltavy nedaleko jejího soutoku s Lužnicí. Jeho počátky se datují již od X. století vznikem opevněného hradiště s přiléhající kupeckou osadou.

Ve XII. století byl na návrší nad Týnem zbudován hrad. Časté útoky nepřátelských vojsk však zavinily jeho úplnou zkázu. Dnes můžeme spatřit na jeho místě jen románský kamenný most. Ve XIII. století zde byl nad jedním z mála vltavských brodů vystavěn dřevěný most, první v jižních Čechách a Týn se tímto stal překladištěm soli, jež se do města přivážela na povozech po “zlaté stezce” z alpských zemí. Vltavotýnsko zůstalo centrem vorařství až do poloviny XIX. století.

Město Týn nad Vltavou se stalo významným střediskem kulturního dění. Na náměstí je možno navštívit Městské muzeum /expozici historických loutek a vltavínů/ a prestižní Městskou galerii ART CLUB, ve které vystavují přední čeští výtvarní umělci tvorbu volného a užitého umění. Jihočeského hudebního léta se pravidelně účastní domácí i zahraniční interpreti. Po celé léto pořádá ochotnický divadelní soubor Vltavan představení na otáčivém hledišti v přírodě, které je po Českém Krumlově ojedinělé ve střední Evropě.

Pro svou polohu se Týn nad Vltavou řadí k oblíbeným výletním místům vodáků a turistů. V bezprostřední blízkosti města leží Orlická a Hněvkovická přehrada – ráj pro rybáře a milovníky vodních sportů. Malebné jihočeské město Týn nad Vltavou má tedy co nabídnout a těší se na Vaši návštěvu.

Virtuální mapa města Týn nad Vltavou na serveru mapy.seznam.cz

Oficiální stránky města Týn nad Vltavou:  http://www.tnv.cz/