Kanoistický klub Jiskra se představuje

Jiskra Canoe Club video introduction (ENG)

 

Kanoistický Klub Jiskra patří k nejstarším sportovním oddílům v Týně nad Vltavou. Byl založen 16. dubna 1949 a tedy již více než 55 let patří k české kanoistické rodině.

Jejími zakládajícími členy byli členové rodin Frýdů, Biliczů, Koberů atd. Toto uvádíme pro ilustraci toho, že kanoistika má u nás silnou rodinnou tradici. V přípravných výborech Světových pohárů, které jsou v Týně nad Vltavou pravidelně naším klubem pořádány najdeme jména rodin Frýdů, Koberů, Luňáčků, Plaňanských a dalších i dnes.

Naši rodiče nám zanechali krásný sport, loděnici a povinnost vychovávat naše potomky k lásce k Vltavě a vodním sportům. I dnes v našem závodním družstvu figurují stejná jména a jsou to již vnuci a pravnuci zakladatelů oddílu.

Náš klub má v současnosti přes osmdesát členů, závodní družstvo čítá 40 závodníků, především mládežnických kategorií. Podmínky máme výborné. Klidná voda, která v zimě nezamrzá. Loděnice je umístěna v centru města. Rychlostní kanoistika v našem městě patří k nejpopulárnějším.

Také dosažené výsledky tomu odpovídají. V současnosti patříme k deseti nejlepším oddílům v České republice, které vychovávají mladé závodníky. Věříme, že tento trend se bude s časem ještě vylepšovat.

Každá popularizace kanoistiky, jako je např. pořadatelství mezinárodních závodů, ještě přispěje k tomuto směru.

Kanoistický klub Jiskra si dnes díky svým organizátorským schopnostem vybudoval pevnou pozici a respekt v pořádání takovýchto akcí světového formátu, mimo jiné též vystavěním závodní dráhy světových parametrů. Závodní dráha je situována na dvou řekách, Vltavě a Lužnici, v centru malebného jihočeského města Týna nad Vltavou. Trať byla dějištěm tří úspěšných Světových pohárů a to v roce 1998, 1999 a v roce 2003.